KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile GKRY Lideri Anastasiadis 9 Ağustos'ta Bir Araya Gelecek

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis, 9 Ağustos Cuma günü bir araya gelecek

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile GKRY Lideri Anastasiadis 9 Ağustos'ta Bir Araya Gelecek

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile GKRY Lideri Anastasiadis 9 Ağustos'ta Bir Araya Gelecek

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum lider Anastasiadis'in 9 Ağustos Cuma günü saat 10.30'da gayriresmi görüşme için bir araya gelecekleri açıklandı.

HİDROKARBON ÖNERİSİ  

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, 13 Temmuzda Birleşmiş Milletler (BM) Kıbrıs Özel Temsilciliği aracılığıyla, Anastasiadis'e hidrokarbonlar hakkında ortak komite kurulması noktasında yeni bir öneride bulunmuştu.

Akıncı'nın söz konusu önerisi, hidrokarbon meselesinin bir gerginlik ve çatışma alanı olmaktan çıkarılıp verimli bir iş birliği alanına dönüştürülmesini hedefliyor.

Öneri, iki toplumdan eşit sayıda üyenin katılımıyla meydana gelecek olan komitenin BM gözetiminde olmasını, bunun yanı sıra AB'nin de gözlemci olarak yer almasını içeriyor. Ortak komitenin yapısı, hedefleri ve çalışma yöntemini belirleyen öneri, ayrıca bir fon oluşturulmasını ve fondan nasıl faydalanılacağı gibi detayları da kapsıyor.

Söz konusu öneri, Güney Kıbrıs Rum yönetimi siyasi parti liderleri tarafından reddedilmişti.

5'Lİ GÖRÜŞME ÇAĞRISI  

Cumhurbaşkanı Akıncı, 10 Temmuz'da BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e bir mektup göndererek, kapsamlı çözüme ilişkin sürecin açıklığa kavuşmasını sağlayacak 5'li bir gayriresmi toplantının düzenlenmesi amacıyla Guterres'i şahsen devreye girmeye çağırmıştı.

GKRY Hükümet Sözcüsü Prodomos Prodromou, bunun üzerine bir açıklamada bulunarak, Akıncı'nın mektupta yaptığı gayriresmi 5'li toplantı için inisiyatif çağrısını memnuniyetle karşıladıklarını belirtmişti. Prodromou, Rum lider Anastasiadis'in Akıncı ile görüşmeye hazır olduğunu da aktarmıştı.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR