KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün, bir kabulünde verdiği demeçte, İsviçre'nin Crans-Montana şehrinde 28 Haziran'dan bu yana Kıbrıs ile alakalı müzakerelerin devam ettiğini fakat Rumların amacının adayı Yunanistan'a bağlamak olduğunu belirtti.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin 1974'te getirdiği barışın ardından adada huzur içinde yaşandığını aktaran Özgürgün, "1974'e dek burada ne kadar insanın öldürüldüğünü, kaybolduğunu hala daha tesipt edemiyoruz. Kıbrıs'ta garantiler bugün en gerekli şeydir. Rum tarafının dediği şekilde garantiler çağ dışı değil, en çağdaş şeydir. Bunun için de mücadelemizi sürdüreceğiz. Bunda en büyük motivasyonumuz, halkımızın verdiği destektir." şeklinde ifade etti.

Kıbrıs Türk tarafının anlaşmaya her daim için açık olduğunun altını çizen Özgürgün, "Kıbrıs Türklerinin eşitliği ve ana vatan Türkiye'nin garantisi burada olduktan sonra bir anlaşmaya varmamak için hiçbir sebep yok. Ancak karşı taraf hiçbir zaman için ne garantileri ne eşitliği kabul ediyor. Azınlık hakları vermeye çalışıyor. Biz de onu reddediyoruz." dedi.

"TÜRKİYE'DEN ADAYA SU GELMESİ BİN SENELİK PROJE"


Özgürgün, Türkiye'den adaya suyun gelmesinin "bin senenin projesi" olduğunu aktararak, "Bu, adaya gerçekleştirilebilecek en büyük hizmettir. Bunu ana vatan Türkiye ile çok şükür yaptık. Şimdi sulama projeleri başlıyor. Güzelyurt ve Mesarya sulama projeleri devreye girecek. En azından adanın kuzeyinin çehresi ciddi şekilde değişecek." dedi.