Kuzey Kore'nin resmi KCNA ajansı tarafından yayımlanan habere göre, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, 15 Eylül tarihindeki füze denemesini seyrettiği esnada çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kim yaptığı açıklamada, ‘Büyük güç şovenlerine, onların sınırsız yaptırım ve sınırlamalarına karşı ülkemizin nükleer gücünü geliştirme hedefine ulaşacağını net bir şekilde göstereceğiz. Asıl gayemiz ABD ile birlikte gerçek güç dengesini oluşturmak ve Amerikalı idarecilerin askeri bir tercihten söz etmeye cesaret edememesi.’ dedi.

BM’DEN KUZEY KORE ÇAĞRISI

BM Güvenlik Konseyi, üyelerine Kuzey Kore’ye uygulanan yaptırımlar için daha fazla vakit kaybedilmemesi gerektiğini söyledi.
Konsey, Japonya ve ABD'nin isteği ile Kuzey Kore'nin son füze denemesini görüşmek için bir araya geldiler. Kapalı bir şekilde görüşülen oturumda, BM Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca, Konsey üyelerine bilgilendirme raporları sundu.

Görüşmede onaylanan basın açıklamasında, Kuzey Kore'nin, BMGK'nın yeni yaptırım kararını vermesinden üç gün sonra füze denemesini gerçekleştirmesi ‘provokatif eylem’ şeklinde değerlendirildi ve BM üyeleri tarafından kınandı.

Nükleer çalışmaların bölge ve dünya güvenliğini sarstığı belirtilen açıklamada, Kuzey Kore'ye bu çalışmalarına derhal bir son vermesi gerektiği çağrısı yapıldı.