Güney Kore haber ajanslarından biri Yonhap tarafından aktarılan habere göre Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho, Pasifik Okyanusu’nda, şimdiye kadar eşi benzeri olmayan ölçekte bir hidrojen bombası denemesi yapacaklarını ifade etti.

KİM’DEN TRUMP’A UYARI

Devlet televizyonundan eşine pek sık rastlanılmayacak şekilde kouşma yapan Kim Jong-un ise, ‘akıl hastası’ olduğunu ifade ettiği ABD Başkanı Trump'ın böyle konuşarak onu korkutamayacağını söyledi ve yaptırımlarla kendini korkutmak isteyen Batı'ya seslenerek, ‘Trump'ın konuşması beni korkutmak ya da vazgeçirmekten ziyade, gittiğim yolun doğru yol olduğuna beni inandırdı. Bu yolu sonuna kadar izleyeceğim.’ dedi.

Diğer yandan, Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump için 'havlayan köpeğin tekidir' diyerek Trump'a hakaretler yağdırdı.

Çin ve Rusya bugün Kuzey Kore yakınlarında ortak deniz tatbikatına başladıklarını duyurdu. Bunun üzerine Kuzey Kore, ne Çin'den nede ABD'den korkmadıklarını duyurmuştu.

Geçen günlerde Japonya üzerinden fırlattığı füzeyle, uluslararası baskıya rest çeken Kuzey Kore, 3 Eylül'de de altıncı ve en güçlü nükleer denemesini gerçekleştirdi.