Kuzey Kore'nin dış dünya ile ilişkilerinden sorumlu olan Kore Asya-Pasifik Barış Komitesi, BMGK'nın ülkeye yönelik yeni ekonomik yaptırım kararından sonra çok sert bir açıklama yaptı.

"JAPONYA'NIN YAKINIMIZDA YER ALMASINA GEREK YOK "


Resmi yayın organı KCNA'nın aktardığı açıklamada "Japonya'yı oluşturan 4 adanın 'Juche' nükleer bombasıyla denize batırılması gerekir. Artık Japonya'nın yakınımızda var olmasına gerek yok" dendi.

ABD'Yİ KARANLIĞA ÇEVİRELİM


Yapılan açıklamada "İğrenç yaptırım kararı sebebiyle ABD kuduz köpekler gibi dövülmeli" denilerek, "ABD anakarasını küle ve karanlığa çevirelim. Öfkemizi, şimdiye dek hazırladığımız tüm misilleme araçlarıyla çıkaralım" ifadeleri kullanıldı.


KUZEY KORE'NİN HİDROJEN BOMBASI


Pyongyang yönetiminin 2006 senesinden bu yana en güçlü nükleer denemesini 3 Eylül'de yapmasından sonra, ABD tarafından hazırlanan ve Kuzey Kore yönetimine yeni ekonomik yaptırımlar uygulanmasını içeren karar tasarısı, Pazartesi günü BMGK'da oybirliğiyle kabul edilmişti.
Tasarı, nükleer programını devam ettiren Kuzey Kore'ye rafine petrol satışına sınırlama getiriyor. doğalgaz ve en büyük ikinci gelir kaynağı tekstil ihracatına ambargo uygulanmasını talep ediyor. Böylece BMGK, nükleer programı nedeniyle Kuzey Kore'ye 2006'dan bu yana ekonomik ve askeri yaptırımlar içeren 9'uncu kararı onaylamış oldu.