Kıbrıs ile ABD, İkili İlişkilerde Dönüm Noktasının Yaşandığını Açıkladı

Kıbrıs Devlet Başkanı Nikos Anastasiadis, ABD’li Senatör Robert Menendez’i misafir ederke Kıbrıs meselesinin çözümünde sarfettiği uğraşlardan ve Kıbrıs’a silah sevkiyatına uygulanan yasağın kaldırılması noktasındaki girişiminden ötürü teşekkür etti.

Kıbrıs ile ABD, İkili İlişkilerde Dönüm Noktasının Yaşandığını Açıkladı

Kıbrıs ile ABD, İkili İlişkilerde Dönüm Noktasının Yaşandığını Açıkladı

Kıbrıs Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, "Devlet Başkanı, Senatör'ün Kıbrıs meselesinin çözümü ve Kıbrıs'ın Helenistik hakları için ve ayrıca Kıbrıs-Amerikan ilişkilerinin geliştirilmesi ve derinleştirilmesi doğrultusunda uzun senelerdir harcadığı çabalardan ötürü müteşekkir olduğumuzu vurguladı." ifadesinde bulundu.

İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİNDE DÖNÜM NOKTASI

 

Anastasiadis ve Menendez'in, halihazırda iki ülke arasındaki ilişkilerde tarihi dönüm noktasının yaşandığını ve bu ilişkilerin daha da ilerletilmesi için tüm imkanlara sahip olduklarını kabul ettiklerini belirten Prodromu, "Devlet Başkanımızın politikası da bu doğrultudadır ve bu, genel AB politikasına uygun olarak diğer kuvvetlerle olan iyi ilişkilerimizi hiçbir şekilde etkilemiyor" şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

ABD'DEN YARDIM TALEBİ

Prodromu, Türkiye'nin Kıbrıs görüşmelerine ilişkin tutumunu değiştirmesi amacıyla ABD'den yardım istendiğini de belirtti.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR