21 Ekim Cuma günü PKK'lı teröristlerin Irak’'ın kuzeyindeki Kerkük kentine girmesinin ardından, Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği, Kerkük’ün Sesi Gazetesi’nin yayınladığı Irak Bölgesel Kürt Yönetimine bağlı Peşmerge güçleri ile PKK’lı militanların birlikte hareket ettiğini gösteren fotoğrafları yayınladı. Fotoğrafların Kerkük'ün güneyindeki sanayi bölgesi yakınlarındaki Vasiti ve Arafa semtlerinde çekildiği bildirildi.
 
 
Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği (TKÜUGD) Başkanı Güngör Yavuzaslan, “Irak’ta Kerkük'ü ve bölgenin güvenliğini istikrarsızlaştırmak için Türkmen bölgelerini bilinçli olarak hedef alan PKK, DEAŞ’la mücadele için bölgeye verilen silahları ele geçirmektedir. Terör örgütü yine Irak ordusunun ve Peşmerge’nin envanterinde bulunan birçok silahı militanlarına vermektedir. PKK hâlâ Kerkük’tedir. Irak Bölgesel Kürt Yönetimine bağlı Peşmerge güçleri ile birlikte yol kontrolleri yapmaktadır” dedi.
 
 
Yavuzaslan, “Irak’ta artık Kandil bölgesi ve Sincar dışında örgüt Kerkük'te yapılanmaktadır. Bugün Kerkük merkez ve çevresinde Peşmerge’nin izin vermesiyle PKK militanları silahlı dolaşmaktadırlar. Havice bölgesindeki DEAŞ’a karşı Peşmerge birliklerinin operasyonlarında PKK’lı militanlar da vardır. En son 21 Ekim tarihinde DEAŞ Kerkük’ün merkezine saldırınca hem kent içinde bulunan PKK hücreleri hem de dışarıdan gelen militanlar faaliyete geçti. Yaşanan olaylar sonucunda Kerkük’ün KYP’li Valisi örgüt üyelerine karşı hiçbir karşı yaptırım uygulamamıştır” dedi. (Kaynak: Vatan)