Kerkük Ham Petrol Sevkiyatını Askıya Aldı!

Kararın teknik bir arızadan mı yoksa başka bir sebepten dolayı mı askıya alındığına dair açıklama yapılmadı.

Kerkük Ham Petrol Sevkiyatını Askıya Aldı!

Irak merkezi hükümeti, kendi denetimindeki Kerkük kuyularından çıkarılan ham petrolün Irak Kürt Bölgesel Yönetimi' ne (IKBY) sevkiyatını askıya aldığını duyurdu.

"SEVKİYAT DURDURULMALI, EK ÜRETİME SON VERİLMELİ"

Irak Petrol Bakan Yardımcısı olan Kerim Hattab Caferi yapmış olduğu yazılı açıklamada, "Kuzey Petrol Şirketi' nden IKBY' ye giden ham petrol sevkiyatı hemen durdurulmalı ve ek üretime ise son verilmelidir." ifadelerini kullandı. Bakan Yardımcısı Caferi, kararın teknik bir arızadan mı yoksa başka bir sebepten dolayı mı alındığına dair herhangi bir açıklamada bulunmadı.

2016' DA 5 AY BOYUNCA SEVKİYATI DURDURMUŞLARDI

Irak merkezi hükümeti, Mart 2016' da yine herhangi bir gerekçe göstermeden yaklaşık 5 ay boyunca Kerkük'teki petrol sevkiyatını durdurmuştu.

KUYULARIN ÇOĞUNLUĞU IRAK HÜKÜMETİNDE!

Petrol zengini Kerkük kentinde toplamda 5 kuyu var. Bu kuyulardan Baba Gurgur, Cambur ve Habbaza kuyuları merkezi hükümeti adına Kuzey Petrol Şirketi tarafından denetlenirken, diğer ikisi ise IKBY' nin kontrolünde bulunuyor. Kentteki kuyulardan çıkarılan petrol, boru hatları ile Türkiye üzerinden Ceyhan Limanı'na sevk edilerek dünya pazarında satılıyor.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri