Almanya'da terör örgütü PKK'nın yaklaşık 14 bin yandaşı olduğu açıklandı.

Almanya'da iç istihbarat servisi olan Federal Anayasayı Koruma Teşkilatının (BfV) bildirdiği 2016 senesi istihbarat raporunda, ülkede etkinlik yürüten terör örgütlerine dair bilgilere yer verildi.

İstihbarat servisi tarafından takip edilen yabancı solcu aşırı gruplar bölümünde terör örgütü PKK'nın ülkede 14 bin yandaşının bulunduğu vurgulandı.

PKK’nın şehir yapılanması TAK’ın 2006’da Avrupa Birliği (AB) terör listesine alındığına dikkat çekilen raporda, bu örgütün Türkiye’de 2016'da çok sayıda saldırılar gerçekleştirdiği hatırlatıldı.

Raporda, PKK’nın FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine karşı tedbirli davrandığı, bunu Türkiye içinde bir ihtilaf olarak gördüğü ve buna karışmadığı belirtilerek terör örgütünün Suriye’de toprak egemenliğini ele geçirmeye ve terörist başı Abdullah Öcalan'ın durumuna odaklandığı ifade edildi.

Türkiye’deki gelişmelerin Almanya’ya da yansıdığına vurgu yapılan raporda, Almanya'da 2016'da terör örgütü PKK yandaşları ile karşıtları arasında provokasyonlar meydana geldiği belirtildi.

PKK yandaşları tarafından Almanya’da camilere karşı saldırılara da raporda yer verildi.

PKK ALMANYA'DA ELEMAN TOPLUYOR


Raporda bunun dışında PKK’nın gençlik teşkilatlanmasının terör örgütünün eylemlerine katılmaları için Almanya’da eleman toplamasında etkin olduğun altını çizdi

Silahlı eylemlere katılmak iüzere Almanya’da toplanan gençlerin kendileri için elverişli olup olmadığına terör örgütü PKK kadrolarının karar verdiğine dikkat çekilen raporda, terör örgütüne katılanların bir bölümünün Irak’ın kuzeyine, oradan da hedef bölgelere gönderildiği açıklandı.