YENİ DÜZEN

Yeni yasaya göre terör saldırısı düzenleyenler, terör örgütüne ve eylemlerine katılanlar ceza olarak Kazakistan vatandaşlığından çıkartılacak. Bunun yanında soykırım, bölücü eylemler, aşırılık yanlısı gruplar kurmak ve onların faaliyetlerine katılmak gibi söz konusu yasanın 11 maddesinde öngörülen 16 suçtan dolayı vatandaşlara, vatandaşlıktan çıkarma cezası verilebilecek. Vatandaşlıktan çıkartma kararı yasal soruşturmanın ardından terör eylemlerin şiddeti ve sonuçlarının belirlenmesi üzerine mahkeme tarafından verilecek.

Öte yandan yine aynı bölgede bulunan bir diğer Asya ülkesi olan Tacikistan' da Cumhurbaşkanı İmamali Rahman çoğunluğu Müslüman olan halkına dün yaptığı konuşmada seslenerek kadınların kullandığı başörtüsü ve siyah giysilerin

ALLAH'I KALP İLE SEVİN

Tacik geleneklerine uygun olmadığını ve uzun sakal bırakmanın dinle ilişkisi olmadığını söyledi.
"Allah'ı kalp ile sevin" diyen Rahman, dindar Müslümanlara takvalarını dış görüntü ile göstermeyi durdurmalarını tavsiye etti.

Tacik lider ayrıca insanları kendi kültür ve geleneklerini unutmamaya, gençleri ise internet üzerinden yapılan yabancı kültür ve geleneklere uymamaya davet etti. 8,5 milyon nüfusunun yüzde 95'i Müslüman olan Tacikistan'ın eğitim kurumlarında kızların başörtüsü takması ve öğrencilerin camiye gitmesi yasak.