Meydana gelen gelişmeleri yakından mercek altına alan siyasi uzmanlar, bazı Arap ülkelerinin Katar'la diplomatik ilişkileri durdurmasıyla yeni bir hal alan kriz hakkında yorumda bulundu

KATAR ÖZGÜN BİR DURUŞA SAHİP

Oxford Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Körfez ülkeleri uzmanı Dr. Cemal Abdullah, başta Suudi Arabistan olmak üzere bazı Arap ülkelerinin, Katar'ın uyguladığı dengeci dış politikadan ve Arap dünyasındaki İslamik hareketler ile iyi niyetli ilişkiler kurmasından rahatsız olduklarını vurguladı.

Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) 1981 senesindeki kuruluş hedefleri arasında "ortak dış politika" uygulanması olduğunu bildiren Abdullah, "KİK üyesi ülkelerin şimdiki durumuna baktığımızda 6 farklı ülkenin 6 farklı dış politikasına rastlandı. 1995'te Katar Emiri olan Şeyh Hamid Bin Halife Al Sani, Katar'ı Suudi Arabistan'ın himayesi altından çıkarmaya karar verdi ve siyasetini bu doğrultuda belirledi. Şu an o bölgeye bakıldığında, bağımsız bir dış politikası olan Katar'ın uluslararası alanda kendine has tutumunu görebiliyoruz." dedi.

BU ÜLKELER KATAR'IN BAĞIMSIZ POLİTİKASINDAN RAHATSIZ

Son 20 yılda Katar'ın uluslararası arenada sesinin giderek yükseldiğini vurgulayan Abdullah, "Suudi Arabistan ve bazı Arap ülkeleri Katar'ın bağımsız dış politikasından ve önemli bir aktör haline gelmesinden rahatsız. Suudi Arabistan, Katar'ın uluslararası alandaki aktif rolünün sona ererek sınırlarına dönmesini ve 1995'ten önce olduğu gibi Riyad'ın şemsiyesi altına girmesini istiyor." diye konuştu.