Körfez İlişkileri Enstitüsü Kurucusu ve aynı zamanda Direktörü olan Prof. Ali el Ahmed, Suudi Arabistan'ın, diplomatik olarak ilişkilerini sonlandırdığı Katar'a "tam manasıyla bir ele geçirmeye" hazırlık içinde bulunduğunu kaydetti.

Sputnik'e demeç veren Ali el Ahmed, Suudi Arabistan'ın vermiş olduğu son kararının, Katar'ı işgal ederek kaynaklarını ele geçirip zenginliğinden faydalanma amacının sadece başlangıcı olabileceğini bildirdi.

SUUDİ ARABİSTAN ORDUSU KATAR SINIRINDA

Ali el Ahmed, Katar hudutu civarında Suudi ordusunun konuşlanmaya başladığını yönelik istihbarat aldığını öne sürdü. Suudiler, işgale hazırlanıyor" beyanında bulundu.

İSTİLA İÇİN ÇOK BEKLENİLMEYECEK

Bunun beraberinde Ahmed, Katar'a tam anlamıyla bir istilanın tahmin edilenden çok daha yakın bir tarihte gerçekleşebileceğini de ifade etti.

ABD BAŞKANI VE ABD DIŞİŞLERİ BAKANINDAN DESTEK

Profesör Ali el Ahmed, Suudi Kraliyet ailesiyle sıcak temaslar içerisinde bulunan Amerika Birleşik Devletleri’nin Başkanı Donald Trump ile yine ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Katar'a yapılması muhtemel Suudi istilası konusunda desteklerini esirgemediğini savundu.

SUUDİ ARABİSTAN’IN AMAÇLARI

Suudilerin iki ana hedefi bulunduğunu bildiren Ali el Ahmed, "Bu amaçlardan ilki, Katar'ı tutsak veyahut muadili olan söz dinleyen bir düzen içinde bulundurmak. Hedeflerin ikincisi ise, Suudiler Katar'ın devasa boyuttaki nakit rezervine talip.” beyanlarında bulundu.