Katar Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed Mahdi Al Ahbabi liderliğindeki Katar heyeti İzmir Ticaret Odasını (İZTO) ziyaret ederek firmalarla ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Ziyarette konuşma yapan İZTO Başkan Vekili Cüneyt Güleç, görüşmelerin Türkiye ve Katar arasındaki ticareti artıracağını belirtti.

Katar heyetiyle görüşmek isteyen çok sayıda firma olduğunu sözlerine ekleyen Güleç, Katar'ın Türkiye'nin güçlü ortağı olduğunu kaydetti.

İZTO'daki ikili iş görüşmelere 23 Katarlı firmanın iştirak ettiğini anımsatan Güleç, şunları söyledi:

"Burada inşaat, gıda, sağlık, mermer ve doğal taş gibi birçok sektörde ortalama 120 üye firma ile görüşecekler. İzmirlilerin isteği bu görüşmelere oldukça yüksek. Talep gösterince birçok üyemizi programa dahil edemedik. Bu sebeple yeni bir heyet organize etmeyi ve sizleri bir kez daha İzmir'de ağırlamayı istiyoruz."

15 MİLYAR DOLARLIK TİCARET

Katar Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve heyet başkanı Ahbabi, İZTO'ya şükranlarını sunarak, "Katar'ın en ünlü iş adamlarıyla burada olmaktan son derece keyifliyiz. Biliyoruz ki bize gıda getiren ilk gemi İzmir'den çıktı. Onun için İzmir'e bir kez daha teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

İki gündür yaptıkları toplantıların son derece verimli geçtiğini dile getiren Ahbabi, şunları söyledi:

"Katarlı iş adamları ile Türk iş adamları arasında çok kritik anlaşmalar yapıldı. Bu bizi çok mutlu ediyor. İki ülke içerisindeki iş adamları arasında bir ortaklık arzusu olduğunu gördük. Katar heyetinde ülkenin her sektöründe etkinlik gösteren en ünlü 100 iş adamı mevcut. Kardeş Türkiye ile yapılan işbirliklerinden son derece keyifliyiz. Katar ile abluka yapan ülkeler arasında 15 milyar dolarlık bir ticari hacmi vardı. Biz bunun büyük bir kısmının Türkiye ile olmasını istiyoruz. Gerek siyasi duruşunuz gerekse bizi desteklemenizden dolayı bunu istiyoruz. Ayrıca sizleri de Katar'a bekliyoruz."

Konuşmaların ardından İTO Başkan Vekili Cüneyt Güleç, Katar heyet başkanı Ahbabi'ye günün anısına plaket verdi.

Heyet, daha sonra Türk iş adamlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdi.