Katar Dışişleri Bakanlığı, Katarlı hacı adaylarının kutsal topraklara ulaşması için sadece Suudi Arabistan Hava Yolları'na izin verilmesine tepki göstererek, Riyad yönetiminden, vatandaşlarının hac ibadetini yerine getirebilmesi adına kolaylık sağlamasını istedi.

"BU UYGULAMA, BENZERİ OLMAYAN MANTIKSIZ BİR UYGULAMA"

Katar Dışişleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen yazılı açıklamada, "Katarlı hacıların naklinin yalnızca Suudi Arabistan Hava Yolları ile yapılması, benzeri olmayan mantıksız bir durum olmanın haricinde bu ibadeti bütün Müslümanlar için kolaylaştırma çağrısını yapan İslam dininin öğretilerine de aykırıdır." ifadeleri kullanıldı.

"KOLAYLIK SAĞLANMALI"

Yapılan açıklamada, Suudi Arabistan makamlarına, Katarlı Müslümanların hac ibadetini yerine getirmesi için kolaylık sağlamaları çağrısı yapıldı.

SUUDİ ARABİSTAN 7 SEFER DÜZENLEYECEK

Suudi Arabistan Sivil Havacılık Kurumu geçen perşembe, Katarlı hacı adaylarının Doha'dan Cidde'ye nakli için 7 sefer gerçekleştirileceğini aktarmıştı.

HACI ADAYLARININ MASRAFLARINI KRAL SELMAN KARŞILAYACAK

Riyad yönetimi, geçtiğimiz çarşamba günü de Katarlı hacı adaylarının önceden elektronik izin almadan kara ve hava yoluyla ülkeye girebileceklerini, masraflarının ise Kral Selman bin Abdulaziz tarafından karşılanacağını ilan etmişti.