Katar resmi haber ajansı QNA'nın Dışişleri Bakanlığından bir yetkiliye dayandırmış olduğu haberde, "Bağdat hükümeti ile IKBY arasında uzlaşı olmadan yapılan referandum, daha fazla negatif yansımalara, Irak vatandaşları arasındaki anlaşmazlık ve bölünmenin büyümesine yol açmamalıdır." ifadelerine yer verildi.

Referandumun, "Irak'ın birlik, güvenlik ile istikrarının sağlanması ve terörün ortadan kaldırılmasına odaklanılması gerekli" bir zamanda yapıldığına işaret edilen haberde, "Katar'ın, Irak'ın halk ve toprak bazında birliğinin korunması gerektiği yönündeki tutumunda kararlı olduğu" ifade edildi.

Haberde ayrıca Irak'ın birliğine yönelik tehdidin tüm bölge için tehlike teşkil ettiği belirtilerek, taraflara "yapıcı diyalog ve anlaşmazlık yaşanan tüm meseleleri çözüme kavuşturma" çağrısı yağıldığı ifade edildi.

Öte yandan Irak Başbakanı İbadi, sınır kontrollerinin 3 gün içersinde Bağdat'a verilmemesi durumunda IKBY'ye yaptırım uygulayacaklarını duyurdu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde gerçekleştirilen korsan bağımsızlık referandumuyla ilgili pek çok ülkeden tepkiler gelmekte..

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de referandumu gerçekleştiren yetkililere karşı gereken önlemlerin artıracaklarını söyledi.

"SINIR KONTROLLERİ VERİLMESSE HAVA UÇUŞLARI DURUR"

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, sınır kontrollerinin 3 gün içinde Bağdat'a verilmemesi durumunda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) çift yönlü tüm uluslararası hava uçuşlarını durduracaklarını duyurdu.

"MÜZAKERELERDE BULUNMAYACAĞIZ"

İbadi, gerçekleştirdiği basın toplantısında, "Referandumun tüm Irak ve IKBY'ye olumsuz etkileri oluyor. Bu tek taraflı bir adım, bununla ortaklık anlayışıyla ve uluslararası irade dinlenmemiştir. Irak'ın birliği ve egemenliğinden asla taviz vermeyiz. Referandumun sonucuyla ilgili müzakerelerde bulunmayı düşünmüyoruz." dedi.

TÜM KARA VE HAVA SINIR KAPILARI MERKEZDEN YÖNETİLECEK

Bir takım Kürt yetkililerin Irak yurttaşları arasında nefret duyguları yaydığını ifade eden İbadi, "Özellikle Kürt yurttaşlarımız olmak üzere hiçbir yurttaşımızın onuruna dokunmadık ve dokunmayız." dedi.