Çeşitli temaslarda bulunmak üzere ABD' nin başkenti Washington' da bulunan Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, ABD' li mevkidaşı olan Rex Tillerson ile istişarenin ardından Katar ile bazı Körfez ülkeleri arasında yaşanan krize dair medya mensuplarının sorularını yanıtladı.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Bahreyn tarafından krizin sonlandırılması adına sunulan talep listesiyle alakalı AlKatar Sani, "Bunlar talep değil, ispat edilmemiş iddialardır." yorumunda bulundu.

Taleplerin makul ve uygulanabilir olması hususunda ABD ile aynı fikirde olduklarını ifade eden Al Sani, halihazırda "talep sürecini" değil, abluka uygulayan memleketlerin ilişkilerini kesmesine neden olarak gösterdikleri "iddiaların belgelendirilmesi sürecini" yaşadıklarını ifade etti.

İSTEKLERİN UYGULANABİLİR VE MAKUL MADDELERDEN OLUŞMASI GEREKİYOR

Talep sürecinin, ortaya atılan iddiaların belgelendirilmesi ve doğruluğunun ortaya çıkması sonrasında da varsa hataların giderilerek ilişkilerin düzeltilmesi için gereken bir süreç olduğunu kaydeden Al Sani, "Talep listesinin sunulması yerine öncelikle ilişkilerin kesilmesine gerekçe gösterilen iddiaların masaya yatırılması ve o iddiaların kaynaklarının tüm taraflarca iyice araştırılması gerekiyor. Daha sonra ise tüm tarafların katılımı ile yaşanan krizden çıkılması için ortak çözüme ulaşılacak metin üzerinde anlaşılması gerektiğini düşünüyoruz." diye konuştu.

Ayrıca Al Sani, taleplerin makul ve uygulanabilir maddelerden oluşması gerektiğini, bunun aksi talepleri kabul etmelerinin mümkün olmadığını vurguladı.