Katar Başsavcısı Ali bin Fatis el-Meri, Katar uygulanan ambargoya katılan komşu ülkeleri, Katar'ın resmi haber ajansı QNA'ya yönelik yaklaşık iki ay önceki siber saldırı kumpasını düzenlemekle suçladı.

Katar merkezli El-Cezire kanalının haberine göre, Katar Başsavcısı Meri, "QNA'ya yönelik siber saldırıyı, Katar'a yönelik başlatılan ablukaya katılan komşu ülkeler gerçekleştirdi. Bu ülkelere suçlarını kanıtlamak için elimizde yeterli miktarda belge var." cümlelerini kullandı.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'i suçlayan Başsavcı Meri, bu suçlamaları söz konusu ülkelerden birine mi yoksa hepsine mi yönelttiğine dair bir bilgi vermedi.

Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn henüz söz konusu suçlamalara yönelik açıklama yapmadı.

KATAR İLE ARAP ÜLKELERİ ARASINDAKİ KRİZ NASIL BAŞLADI?

Katar Resmi Haber Ajansı (QNA), 24 Mayıs akşamı Katar Emiri Şeyh Temim Al Sani'ye atfen " Amerika Birleşik Devletlerine karşı ve İran'ı savunani" bildiriler yayınladı. fakat bildirilerden kısa süre sonra, Katar resmi olarak QNA sitesinin siber saldırıya uğradığını duyurmuştu.Katar Başsavcısı bu saldırıların körfez komşu ülkeler tarafından gerçekleştirildiğinin delillerle kanıtladıklarını beyan etti.