Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn'in ablukayı kaldırmak için ilettiği "şartlı diyalog" teklifine reddetti.

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman es-Sani, ülkelerine yönelik ablukanın uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğini söyledi. Katar merkezli yayın kuruluşu Al Jazeera'ya konuşan es-Sani, "Abluka uygulayan ülkeler bunun illegal olduğunu kabul etmemekte ısrar ediyor" dedi.
Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır; Katar'dan, diyalog öncesi tüm taleplerini kabul etmelerini istiyordu. Dün Bahreyn'de bir araya gelen dört ülkenin dışişleri bakanları, Katar'a yönelik atılabilecek adımları görüşmüştü.

Öte yandan Katar, yaşanan krizde Türkiye'nin göstermiş olduğu tutumdan dolayı teşekkürlerini sunmuş ve yatırımlarını artırma kararı almıştı. Körfez krizi sonrasında yönünü Türkiye'ye çeviren Katarlı yatırımcılar Türkiye'deki yatırımlarına yeni yatırımlar ekleyecek Körfez'de yaşanan Katar krizi, Türkiye ve katar ilişkilerini daha da güçlenmesini sağlayacak.

KATAR TÜRKİYE'DEKİ YATIRIMLARINI ARTTIRMA YOLUNDA

Katar sermayesi Türklerle birlikte üretim için çalışmalara başlıyor. Körfez'de meydana gelen Katar krizi, Türkiye için kaçırılmayacak bir fırsat oldu. İki ülkenin zaten iyi olan siyasi, ticari ve ekonomik ilişkileri bu dönemde en yüksek seviyesine çıktı.