Bahreyn'in Rusya Büyükelçisi Ahmed el Saati, Doha idaresinin Körfez ülkeleri tarafından terörle ilişkisi olduğu iddia edilen örgütlere yönelik sağladığı yardımlara son vermemesi durumunda, Körfez ülkelerinin Katar'a ilişkin yeni ambargo kararları almaya yönelik tehditlerinin olduğunu ifade etti.

Büyükelçi Saati, "Eğer Katar, Washington, Moskova ve AB'ye gezi düzenlemeye devam ederse ve ekonomik, militer akitler vesilesiyle buradaki idarelerin yardımını sağlamak adına incelemelerini sürdürürse, haklarımızı garanti altına almak adına elimizde bulunan başka türden politik hamle araçlarından istifade etmekten geri durmayız. Olanlar karşısında seyirci konumunda olacağımızı kimse düşünmesin.

Şayet Doha, eskiden olduğu haliyle politik çizgisini sürdürürse ve siyasetinden caymazsa, Katar'a cevap vermek ve teröristlerin faaliyetlerine son vermek adına değişik kararlarda bulunacağız. Hukuki, politik ve diplomatik önlemler…" şeklindeki düşüncelerini belirtti.

"KATAR İLLEGAL ÖRGÜTLERİ DESTEKLİYOR"

"Katar'ın Londra ve Doha'daki terör gruplarının yöneticileriyle direkt ilişki geliştirdiğine ve onlara ekonomik yardım sağladığına ilişkin deliller elimizde" sözleriyle açıklamalarını sürdüren Saati, Bahreyn'in Katar'dan yegâne isteğinin terör gruplarına yönelik yardımlara son vermesi yönünde olduğu ifade edildi.

Bahreyn, Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin de içlerinde bulunduğu 10 devlet teröre yardım ettiği ve Ortadoğu'da karışıklığa sebep olduğu iddiasıyla Katar'la ikili ilişkilerini bitirmişti.