Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır, ile Katar arasında yaşanan diplomatik krizin çözümü adına yürütülen tüm çabaları boşa çıkarmak ile suçladı. Ayrıca Almanya, Katar' ın tüm sorulara yanıt vermeyi kabul ettiğini duyurdu.

Mevzu bahsi geçen 4 ülke, Katar' ın istek listesine verdiği yanıtı Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el- Ahmed el- Cabir es- Sabah' tan teslim aldıktan sonra ortak yazılı beyanda bulundu. Bu ülkelerin haber ajanslarında yer verilen beyanlarda, Katar hükümetinin taleplere verdiği yanıt "inatçılık" ve "karşı çıkma" olarak yorumlandı.

Katar' a verilen sürenin dolduğu ve taleplerin artık geçersiz olduğu ifade edilen açıklamada, "Katar' ın istekleri kabul etmemesi, terör örgütleri ile olan bağlantısının boyutunu göstermektedir." söylemlerine neden oldu.

ALMANYA' DAN AÇIKLAMA

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanı olan  Sigmar Gabriel, Katar' ın tüm dosyalarını Alman istihbaratına açmayı kabul ettiğini bildirdi. Katar merkezli Al Jazeera televizyonunun haberine göre Gabriel, "Katar, kişi ya da kurumlar hakkındaki tüm sorularımıza cevap verecek." ifadelerini kullandı. Haberde ayrıntıya yer verilmedi.