Katar ve Hindistan arasında ürün sevkiyatının aracısız yapılması adına yeni bir deniz yolu hattının açıldığı bildirildi.

Katar resmi haber ajansı QNA' nın haberi doğrultusunda, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı' nın yazılı açıklamasında, Katar ile Hindistan arasında ürün sevkiyatının aracısız gerçekleştirilmesi adına yeni bir deniz yolu hattının açıldığı beyan edildi:

Yeni hat yardımı ile Katar' daki Hamad Limanı ile Hindistan'daki "Mundra" ve "Nhava Sheva" limanları arasında deniz seferleri yapılacağı ifade edildi.

SEFERLER CUMADAN CUMAYA YAPILACAK

Mevzu bahisi geçen hat üzerinden haftada bir defa cuma günleri sefer yapılacağı bildirilen beyanda, yapılacak ilk sevkiyatta 710 konteynerin taşınacağı, ihtiyaca göre bu sayının yükselebileceği belirtildi.

Yapılan beyana ek olarak, Türk bayraklı  gemilerin Er-Ruveys Limanı'nda karşılanması adına bazı planların olduğu ifade edildi. Rusya ve Çin başta olmak üzere farklı ülkelerle bu kısımda yapılan anlaşmaların anımsatıldığı beyanda, Hamad Limanı'na direkt ulaşımı sağlayan hatların sayısının artırtılmasına dairde bir planın olduğu ifade edildi.

Mevzu bahsi konusu olan deniz hatlarının açılışının, Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn tarafından yapılan, hava, kara ve deniz ambargosuyla savaşma dahlinde hızlandırıldığı ifade ediliyor.