Körfez coğrafyasında Katar ile Arap devletleri arasında diplomatik sorunlar süre giderken, Katar ve ABD müşterek askeri operasyon kararı alıp uygulamaya koydu.

Katar sorununda diplomatik çabalar hız kazanırken, ABD ve Katar'ın ortak askeri programına yönelik karar uygulamaya geçti. Basra Körfezi'ndeki tatbikatta, dün Doha'ya ulaşan iki Amerikan harp gemisi de dâhil oluyor.

KRİZ YAPAY BİR KRİZ Mİ?

Uluslararası yayın organı Reuters'ın yayınladığı fotoğraflarda, harp gemilerinin yanı sıra helikopterler de bulunuyor.

ABD ve Katar, 12 milyar dolarlık F-35 savaş uçağı akdine dün imza atmıştı. Katar, Pentagon'un Ortadoğu'daki en büyük askeri merkezlerinden birine ev sahipliğini üstleniyor.

Yüksek bir savunma bütçesi ayıran Katar'ın askeri birliklerinin sayısı bir hayli az. Donanma ve hava güçleri de içerilmek üzere takriben 10 bin asker Katar devletinin korumasını üstleniyor.

Başkan Donald Trump ise, Katar’ın izolasyonu sonucunu doğuran süreci başlatan kişinin kendisi olduğunu Twitter’daki sözleriyle iletmişti. Yaşanan bu gelişmeler, Türkiye tarafından sergilenen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un sözcülüğünü üstlendiği, “krizin yapay bir kriz” olduğu yönündeki yaklaşımın doğrulunu kanıtlar nitelikte olduğu ve asıl amacın üzerinin örtüldüğüne yönelik şüpheleri uyandırmak suretiyle gözlerden kaçmadı.