Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Mısır ve Yemen'in ikili bağları her açıdan sonlandırdıklarını ilan eden Katar, ABD ile müşterek askeri operasyon ve uçak tedarikine yönelik akit imzaladı. Katar'ın 12 milyar dolar tutarındaki F-15 savaş uçağı temini adına ABD ile uzlaşmaya vardığı ve ABD'nin sahip olduğu 2 savaş gemisi de müşterek tatbikat amacıyla Katar'a seyrettiği aktarılan bilgiler arasında.

İKİ ABD UÇAK GEMİSİ KATAR’A GİDİYOR

Katar'da devlete ait yayın organı QNA'da bulunan Katar Savunma Bakanlığının bildiriminde, 12 milyar dolarlık F-15 savaş uçağı tedariki amacıyla ABD ile uzlaşmaya varıldığı ilan edildi.

ORTAK ASKERİ TATBİKAT YAPILACAK

Anlaşmanın imzalandığı merasimde hazır bulunmak adına Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiye'nin bugün Washington'da ABD Savunma Bakanı Jim Mattis'le buluştuğu ifade edildi.

Bahsi geçen anlaşmanın "ABD'de 42 eyalette 60 bin insana istihdam getireceği" malumatının sunulduğu bildirimde, anlaşmanın "Katar ve civarında sulha ve sağlam ekonomik koşulların oluşmasına katkı sağlayan ve radikal eğilimlere karşı yakın taktiksel ortaklık temin edeceği" de dile getirildi.