Katar Petroleum Şirketi, Shell ile denizcilikte istifade edilmek LNG yakıt ikmali kuruluşlarının teşkil edilmesi anlaşmasında karar kılındı.

Katar Petroleum Şirketinin (QP), Avrupalı enerji firması Royal Dutch Shell ile uluslararası deniz sevkiyatında istifade edilmek üzere global anlamda sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) yakıt ikmal kuruluşları kurma anlaşmasında karar kılındığı açıklandı.

DENİZ TAŞIMACILIĞI, KARAYA KARŞI BÜYÜK ALTERNATİF

Katar Petroleum Firması’ndan sunulan yazılı metinde, QP İcra Konseyi Başkanı (CEO) Saad Şeride el-Kaabi ve Royal Dutch Shell CEO'su Ben van Beurden, Doha'da yakıt ikmal kuruluşları tesisi anlaşması imza törenine iştirak etti ve kuruluşlar adına Avrupa, Ortadoğu ve Doğu Asya'daki mümkün alanların tetkik edileceğini belirtti.

Yapılan bildirimde, QP CEO'su Kaabi'nin imza merasiminde "Bizler LNG yakıt ikmali kuruluşlarını ve LNG’yi, deniz sevkiyatçılığı alanında temiz enerji kaynağı olarak ilerleme kapasitesi sunan bir imkan biçiminde bakıyoruz. LNG yakıt ikmali için alımların 2030 senesinde 50 milyon tona kadar varmasını tahmin ediyoruz." şeklinde açıklamalar yaptı.

LNG'nin gemi taşımacılığında sülfür ve nitrojen oksit salımını çok aza indirdiğini ifade eden açıklamada, Uluslararası Denizcilik Örgütünün, 2020'de global boyutta yüzde 0,5 sülfür hududu tatbik edileceğini ifade etti.