ABD’de yayın yapan USA Today gazetesinde çıkan haberdar, ABD’nin Katar krizine ilişkin konumu hususunda değerlendirmeler sunuldu.

Arap yarımadasındaki kuvvetli şeyhlerin huzur evi olarak nitelendirilen Katar’ın, siyasi ve ekonomik duruşunu bölgedeki Suudi Arabistan ve BAE gibi güçlü devletlerin güdümünde biçimlendirmesine rağmen, esasında ABD ve Batı Asya güçleri açısından da çok önemli bir devlet olduğu vurgulanan haberde, ABD’nin Afganistan, Irak ve bölge içerisindeki diğer hava operasyonları ve başkaca askeri anlaşmalar açısından da büyük önem arz ettiğinin altı çiziliyor.

ULUSLARARASI ASKERİ HAREKETLİLİĞİN ÖNEMLİ MERKEZLERİNDEN

Koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarına ev sahipliği yapan Katar’da, her 1 dakikada bir uçağın kalkış yaptığı ve ABD ile koalisyon ortağı devletlerin ülkede 11 bin askerinin olduğu belirtilen haberdar, Katar’ın bu askeri birlikler ve merkezler için kendi cebinden 5 milyar dolar yatırım yaptığı ifade ediliyor.

Kriz sonrasında bu askeri merkezlerin ve birliklerin konumunda bir değişiklik olmayacağı da söz konusu gelişmeler arasında yer alıyor.

ABD İLE DERİN EKONOMİK BAĞLARI VAR

USA Today gazetesi ayrıca, Katar’ın ABD’den geçtiğimiz senelerde 10 milyar dolarlık bir silah alımı yaptığını hatırlatarak, ülkenin silahlanma açısından Körfez’deki ülkeler arasında en hızlı olanlarından biri olarak nitelendiriliyor.

Öte yandan, Trump’ın ailevi bağlarının da analize konu edildiği haberde, Katar’ın kişi başına düşen milli gelir açısından dünyada ön saflarda yer aldığı, ABD ile birçok girift ve sarsılması çok zor olan ekonomik bağları olduğu ifade ediliyor, yine, Trump’ın şahsi yatırımları da bunun bir parçası olarak gösterilmekte.

Son olarak diplomasi açısından bakıldığında, Katar’ın Suudi Arabistan ve ABD ile iç içe bir siyaset kurgulamasının yanı sıra, Filistin’den Hamas, Mısır’dan Müslüman Kardeşler grupları için önemli destekler sağladığının altı çiziliyor. Öte yandan, ABD’nin Taliban ile aralarındaki müzakerelere ev sahipliği yapmış ve esir takasının merkezi olarak belirlenmiş olması, diğer Arap devletlerine nazaran diplomatik itibarının yüksek olmasının bir diğer sebebi olarak gösteriliyor.