Moody's, Katar'ın, mayana gelen krizin ilk iki ayında ekonomisine destek için 38,5 milyar dolar harcadığını bildirdi. Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Moody's'in hazırladığı raporlara göre, bu Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın yüzde 23'lük kısmını oluşturmakta..

KRİZ VURAN ÜLKELER

Şirketin raporlarına bakılırsa, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn’in çizdiği sınırlandırmalardan en çok ticaret, turizm ve banka alanlarını etkisi altına aldı. Şirket, Katar bankalarından ortalama 30 milyar dolar çekildiğini düşünüyor.

ÜLKELERİN NOTU DÜŞEBİLİR

Söz konusu krizin tüm körfez ülkelerinde belirsizlikler oluşturduğunu ifade eden şirket, Şirket, krizin içinde olan tüm ülkelerin kredi görünümünü etkileyebileceği konusunda da uyarılarda bulundu.

TRUMP KATAR KRİZİNDE ARABULUCULUK YAPMAK İSTİYOR

Katar ile bazı Körfez ülkeleri arasında gerçekleşen krizin çözümüne yönelik Kuveyt'in liderlik vasfını üstlendiğini ve kendilerinin de arayı düzeltme yolunda çalıştıklarını ifade eden Trump, ilişkilerin düzelmesi yönünde çalışmalarını sürdüreceğini belirtti.

Trump, ‘Katar ile Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki krizde yardımcı olabilirsem elimden geleni yapmak isterim. Kuveyt, meselenin çözülmesi yolunda lider konumunda ve bizimde takdir ettiğimiz bir şey yapıyor. Aralarındaki sorunların hallolacağına inanıyoruz. Eğer bir sonuca ulaşamazlarsa Beyaz Saray'da ben arabuluculuk yapacağım.’ dedi.