Merkezi Kanada'daki Montreal lehrinde yer alan ICAO'nun Sözcüsü Anthony Philbin, verdiği demeçte, Bahreyn ve BAE'nin Katar Havayolları'na kimi hava koridorlarını yeniden açtığını, açılan koridorlar arasında geçici ve acil durum koridorları da yer aldığını aktardı.

ICAO'nun 5 Haziran'dan bu tarafa Katar Havayolları'na hava koridoru sağlamak adına Orta Doğu ülkelerindeki çeşitli ülkelerle çalıştığı belirtildi.

Katar'ın verdiği şikayetin ardından ICAO Konseyi, geçtiğimiz ay sonunda, Montreal'de olağanüstü bir toplantı yapmıştı. ICAO, bahsi geçen ülkeleri, Chicago Sözleşmesi'ne tabi almaya ve sivil havacılığın devam edilebilmesi adına iş birliğini  sürdürmeye davet etmişti.

Katar Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Casim es-Saliti de ICAO'nun, Suudi arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır'ı Chicago Sözleşmesi'ne tabi olmaya çağırmasına dair, "Abluka uygulayan ülkeleri sözleşmeye uymaya dayatarak epey yol aldık." ifadesini kullanmıştı. Saliti, bahsi geçen ülkelerin, Katar'a havadan abluka altına alrak ayrımcılık yaptığını ve bunun da Chicago Sözleşmesi'ne ters olduğunu kaydetmişti.

Katar ve kimi Arap ülkeleri içerisinde yaşanan kriz, 5 Haziran'da Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır idarelerinin Katar ile bütün diplomatik bağlantılarını kesmeleriyle başlamıştı. Katar'a abluka uygulayan 4 ülke, bağlantıların iyileştirilmesi adına Doha yönetimine 13 maddelik bir istek listesi sunmuş, Katar ise uluslararası hukuka aykırı hiçbir isteğin kabul edilmeyeceğini duyurmuştu.