Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Katar ve komşuları arasından çıkan diplomatik anlaşmazlıkların son bulması adına diyalogun tesis edilmesine açık olduklarını ve ara buluculuk tekliflerini değerlendirmeye hazır olduklarını belirtti.

KATAR DIŞ İŞLERİ BAKANI: TERÖRÜN FİNANSMANIYLA MÜCADELEDE ÖNCÜYÜZ

Al Sani, CNN ile yaptığı mülakatta, “ikili ve yüz yüze görüşmelerle yoluyla bir araya gelip müzakerelerde bulunmayı savunuyoruz. Biz burada kendimizi “süper kuvvet” olarak görmüyoruz ve meseleleri aramızdaki krizlerin diyalog dışında bir yolla çözülebileceğine kani değiliz. Çatışmadan taraf değiliz ve buna zorlanamayız zira bunun çözüm getireceğine inanmıyoruz.”
Al Sani, CNN’deki açıklamalarında devletinin terörist grupların yanında yer aldığına yönelik suçlamaları kabul etmedi ve bu ilişki iddialarını yalanladı.

KRİZİN SEBEBİ RUS HACKERLAR MI?

Dış İşleri Bakanı ayrıca bu sözlere dair, Katar’ın teröre sağlanan para akışına karşı savaş verdiğini ve dünya genelinde ortaya çıkabilecek terör nüvelerinin bastırılmasına doğrudan katkı sunduğunu ifade etti.
Öte yandan, CNN’de yayınlanan bir haberde, Rus hackerların Katar’ın devlet ait medya organında manipülasyon çıkararak Körfez’deki krizi provoke ettiği iddiası yer aldı.

Haberde, Katar'ın çağrısı sonrasında Katar’a gelen Federal Soruşturma Bürosu FBI uzmanları, krizin Rus hackerlar tarafından başlatıldığına ilişkin bulgular tespit ettiği bilgisi paylaşıldı.