Suudi Arabistan Milli Eğitim Bakanı, Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi'nin eserlerinin ilkokullardan üniversitelere ve kütüphanelere değin derhal toplatılması kararı çıkardı.

Suudi Arabistan Milli Eğitim Bakanı, Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi'nin yazmış olduğu eserlerinin tüm eğitim kurumlarından çekilmesi emrini verdi.

Bakanlığın resmi internet sitesinde geçen açıklama metninde Bakan Ahmed bin Muhammed imzası bulunuyor. Suudi Arabistan ve başka birçok Arap devletince terör örgütü faaliyetlerini desteklediği iddiasında bulunulan Dünya Alimler Birliği Başkanı El-Karadavi'nin bütün eserlerinin 'aciliyetle' tüm eğitim kurumlarndan toplatılmasını istedi.

TOPLATILDI, BASKISI YASAKLANDI

Her türlü okulda ve kitaplıklarda teröre ideolojik katkı sunan kitapların tesiri altında kalınmaması için böyle bir uygulamaya gidildiğini dile getirildiği açıklamada, kitapların artık baskısının da yapılmayacağı ifade edildi.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır 5 Haziran'da Katar'la tüm diplomatik bağlarını sonlandırdıklarını ilan etmişlerdi.

Devletlerinin hava sahanlığını Katar'a bloke eden Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların iki gün dâhilinde kendi ülkelerine dönmelerini talep etmişlerdi.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır'ın ilan ettiği müşterek deklarasyonda Katar tarafından yardım edildiği iddiasıyla 59 şahıs ve 12 hayır kurumu terör listesine eklenmişti.