Katar'ın başkenti Doha' da bir toplantıya katılan uzmanlar, Katar' ın kendi ayakları üzerinde durup ekonomik ve siyasi ittifaklarda bulunarak, Körfez krizini kendi lehine çevirebileceği görüşünde mutabık kaldı. Katar' ın başkenti Doha'da, Arap Siyasi Araştırmalar Merkezi tarafından "Ekonomik, Hukuki ve Siyasi Açıdan Körfez Krizi ve Abluka" konulu toplantı yapıldı.

"DİPLOMATİK KRİZ KATAR'I SİYASİ BAĞIMSIZLIĞA GÖTÜRECEK" AÇIKLAMASI

Ekonomist, hukukçu ve siyasetçilerin katıldığı etkinlikte konuşan Katar Üniversitesi Siyaset Sosyolojisi Öğretim Üyesi olan Macid el- Ensari, "Yaşanan Diplomatik Katar' ı, 2013' ten bu yana takındığı nezaketten uzak gerçek anlamda siyasi bağımsızlığa götürecek." dedi.

Ablukacı ülkelerin Amerika Birleşik Devletleri' nin gerçek bağlamda desteğini alamaması sebebi yüzünden başarısız olduğunu belirten Ensari, Mısır' ın başkenti olan Kahire'de mevzu bahis konusu olan bu ülkelerin Dışişleri Bakanları' nın yapmış olduğu toplantının "sonun başlangıcı" olduğunu anlattı.

DOST ÜLKELERLE EKONOMİK VE ASKERİ ORTAKLIK ÇAĞRISI

Para Politikası ve Siyasi Ekonomi Uzmanı olan Halid el- Hatır ise abluka uygulayan ülkelerin Katar' daki yatırım ortamına darbe vurduğunu ve bu sebep ile dost ülkelerle ekonomik ve askeri ortaklıklara girilmesi gerektiğini dile getirdi.