Katar Dışişleri Bakanı El Sani'den Londra'da açıklamalarda bulundu. El Sani, 4 Arap ülkesinin Katar'a karşı tutumunun net bir saldırı ve aşağılama olduğunu ifade etti.


Reuters'ın son dakika olarak verdiği habere göre, İngiltere'nin başkenti Londra'da açıklama yapan Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman el Sani, Körfez ülkeleri ve Mısır'ın 13 maddelik istek listesine ağır şekilde cevap verdi. Dışişleri Bakanı Sani, "Kuşatma net bir biçimde aşağılayıcı ve saldırgan" dedi.

4 ARAP ÜLKESİ BUGÜN TOPLANIYOR

Diğer taraftan Katar'a abluka uygulayan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır Dışişleri Bakanları, Doha'nın isteklerine verdiği cevabını değerlendirmek ve bundan sonra atılacak adımları görüşmek için bugün Kahire'de toplanıyor.

Mısır'ın evsahipliğinde, 4 Arap ülkesinin Dışişleri Bakanları'nın bugün Kahire'de gerçekleştireceği toplantı, Közfez krizinin bundan sonraki gelişimi bakımından kritik önem arz ediyor.

El Cezire İngilizce'ye göre, Katar'ın cevabının detayları henüz açıklanmazken bu ülkenin Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bir Abdülrahman El Tani, dün Doha'da verdiği demeçte "karşılanamaz" dediği istekler için "gerçekçi ve uygulanabilir olmadığını" da söylemişti.