Katar Liman Yönetimi Firması'ndan bildirilen açıklamasında, Umman'ın Sahar ve Salalah şehirlerine haftada üç gün gemi teslimatı yapılacağı bildirildi.

Katar'a gönderilen kargoların teslimatının yapılması için ilk durak için evvelce Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) uğranılıyor, daha sonra kargoların dağıtımı yapılıyordu. Ancak BAE de Katar'a ambargo kararı alan devletler arasında bulunuyor.

Arap yarımadasında ufak bir yüzölçümüne sahip Katar, 5 Haziran'dan bu yana Körfez'deki Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri'yle beraber dünyanın diğer alanlarındaki birkaç devletin ambargosuna maruz kalmış vaziyette.

YÜZÖLÇÜMÜ AÇISINDAN KÜÇÜK, ETKİSİ BÜYÜK

Bu devletler hareket yahut erişim mekanı Katar olan gemiler ve uçakları kendilerine ait hava alanlarında veya kara sahanlığında bulunmalarına artık müsaade etmiyor.
2,7 milyon insanın yaşadığı Katar, gıda gereksinimin büyük bölümü ülke haricinden karşılaması sebebiyle uluslararası alış-verişe tâbi halde.

Takriben 3 milyon nüfusa sahip Katar, nüfus ve yüzölçümü bakımından küçüklüğüne oranla çok daha faal bir devlet.
Katar ismini milli hava yolu firması Qatar Airways ve uluslararası haber organı El Cezire'yle beraber 2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapması ve dünyanın en meşhur kulüplerinden Barcelona'yla aralarında sponsorluk anlaşması yapılmasıyla ünlenmişti.