Katalonya'nın Başkenti Barcelona'da referandum için geri sayım başladı. Türkiye saati ile 19:00'da ilan edilmesi beklenen Katalonya bağımsızlığı için Katalan siyasiler parlamentoda toplanmaya başladı.Puigdemont'un parlamentoya gelişnin bir saat gecikeceği açıklanmıştı. Saat 20:00 itibariyle Katalan lider parlamentoya girişini gerçekleştirdi.

Carles parlamentoya gelişi ile birlike yapılan bağımsızlık açıklamasını bin kişilik bir basın ordusu takip etti.

PUİGDEMONT KÜRSÜDE

Barselona yönetiminin başındaki Carles Puigdemont kürsüye geldi ve konuşmasına başladı.

Konuşmasında 1 Ekim tarihinde gerçekleştirilen bağımsızlık referandumunda İspanyol polisinin uyguladığı şiddet olaylarına değinen lider, "ben buraya herhangi bir tehdit veya hakarette bulunmak için çıkmadım. Sadece halkımı temsilen buradayım. Bizim yolumuz demokrasi ve diyalog yolu olmalıdır." sözlerini söyledi.

Avrupa'nın ve İspanya'nın kendilerine tavır almasına değinen Puigdemont "Katalonya bir Avrupa meselesidir. Bu duruma kimse göz yummamalı" açıklamasını yaptı. Ayrıca 1 Ekim öncesi ve sonrasında yaşanan şiddet olaylarına değinen Puigdemant, "İspanyol yönetimi şiddeti ve agresif tavırları kendine yol ediniyor. Bizler aynı toplumun parçalarıyız. Biz her zaman diyalog için arzuluyuz ve diyaloğu tek çözüm görmekteyiz." dedi.

"BAĞIMSIZLIK SÜRECİ ASKIYA ALINMALI"

Katalonya lideri Puigdemont konuşmasının sonuna geldiğinde Katalonya bağımsızlığına ilşikin merakla beklenen açıklamayı yaptı. Ancak açıklama, beklenenin aksine sürecin uzatılarak bağımsızlığın ertelenmesini talep etti.

Puigdemont "Halk referandumda 'bağımsızlığa evet' dedi. Halkın Katalonya'nın bağımsız bir devlet olması yönündeki bu talebinin karşılık bulmasını istiyorum. Katalonya olarak, referandum sonuçlarıyla bağımsızlık ilan etme hakkını kazandık" açıklamasını yaptı.