Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Bakanlar Kurulu, Anayasa Mahkemesi'nin yasa dışı ilan etmesine karşın dün gerçekleştirilen referandumdan sonra olağanüstü toplandı.

Puigdemont, toplantının ardından verdiği demeçte, "Katalonya, bir iç mesele değil. Arabulucu gerekiyor" dedi.

ARABULUCULUK KAÇINILMAZ


İspanya hükümetini "Şimdiye dek diyalog kapılarını kapatmakla ve siyasi meseleyi tanımamakla" suçlayan Puigdemont, "Ancak artık bunun böyle süremeyeceğiçok açık. Önceden diyalog nasıl kaçınılmaz bir şey ise şimdi de arabuluculuk kaçınılmaz. Oturup konuşmaktan daha etkili bir yol yok. Travmatik bir ayrılma istemiyoruz. Katalonya'da olanlar bir gerçek, İspanya devleti bunu ne kadar geç görürse o kadar kötü olur." ifadelerini kullandı.

HERKES TARAFINDAN ONAYLANMASI GEREKİYOR


Puigdemont, "Arabulucu olmaya hazır tarafsız kişilerden pek çok teklif aldık. Fakat bu yeterli değil zira böyle bir arabuluculuğu sadece iki tarafın da kabul etmesi değil, herkes tarafından onaylanması gerekiyor" dedi.

"AKLINI KULLANMAK İÇİN ŞİDDETE İHTİYAÇ YOK"


İspanya İçişleri Bakanlığı'nın gönderdiği takviye güvenlik güçlerinin bir an evvel Katalonya'yı terk etmesi için ısrar edeceklerini kaydeden Puigdemont, ayrıca "Hükümet olarak, yaşanan temel hakların ihlal edilmesi vakalarına karşı özel bir soruşturma komisyonu kuracağız. Sorumluların bulunmasını istiyoruz. Katalan halkı barışçıl haliyle çok daha güçlü. Aklını kullanmak için şiddete ihtiyacı yok" diye konuştu.

POLİS MÜDAHALESİ PROTESTO EDİLDİ


Öte yandan, referandum sırasında İspanya ulusal polisi ve jandarmanın bazı oy kullanma merkezlerine müdahalesi sonrasında çıkan olaylarda 900'e yakın kişinin yaralanmasını protesto etmek için Katalonya'daki tüm belediyelerin önünde eylem yapıldı. Katalonya Başkanı Puigdemont, yerel hükümet üyeleri ve Barselona Belediye Başkanı Ada Colau, Barselona belediye binası önündeki eyleme katıldı.