Tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Katalonya ile alakalı Dışişleri Bakanlığı2ndan açıklama yapıldı. Katalonya'nın geçtiğimiz günlerde İspanya'dan ayrıldığı ve tek taraflı bağımsızlık ilan ettiği açıklaması yapılmıştı. Son dakika gelişmelerde Dışişleri Bakanlığı'nın KAtalonya açıklaması yapıldı.

Tek tarafl yapılan bağımsızlık ilanının demokrasi çerçevesinde yapılması gerekliliğinden bahseden Bakanlık tarafından yapılan açıklama da  "Anayasal meşruiyeti bulunmayan, gerginliğe ve tırmanmaya yol açabilecek bu tek taraflı kararda ısrar edilmemesini, demokrasi çerçevesinde ve hukukun üstünlüğü temelinde çözüm bulunmasını temenni etmekteyiz. İspanya'nın toprak bütünlüğü ile anayasaya ve İspanya halkının iradesine saygıyı esas olarak görmekteyiz." denildi.

Yapılan açıklamanın tam metni de şöyle;

''Katalunya Özerk Bölgesi Parlamentosu'nun bugün öğleden sonra aldığı bağımsızlık ilanı kararı doğru yönde atılmış bir adım teşkil etmemektedir. İspanya'nın toprak bütünlüğü ile Anayasa'ya ve İspanya halkının iradesine saygıyı esas olarak görmekteyiz. Parlamento'nun tek taraflı kararının İspanya Anayasası ve kanunlarıyla bağdaşmadığını, İspanya ve bölge halkının iradesini yansıtmadığını değerlendirmekteyiz.

Anayasal meşruiyeti bulunmayan, gerginliğe ve tırmanmaya yol açabilecek bu tek taraflı kararda ısrar edilmemesini, demokrasi çerçevesinde ve hukukun üstünlüğü temelinde çözüm bulunmasını temenni etmekteyiz.''