Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Dr. Yusuf el-Karadavi, Kudüs'ün sadece Filistinlileri değil tüm İslam ümmetini ilgilendirdiğini belirtti.

Karadavi, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, "Açıkça ilan etmeliyiz ki Kudüs' ü savunma savaşı İslamidir. Kudüs, sadece Filistinlileri ve Arapları değil yeryüzündeki tüm İslam ümmetini ilgilendiren (müşterek) bir davadır." ifadesini kullandı.

DÜN BU OLAYLARA YÖNELİK PROTESTOLAR GELMİŞTİ

Dün işgal altındaki Doğu Kudüs' ün farklı lokasyonlarında kılınan cuma namazından sonra Kudüs ve Batı Şeria' da Mescid- i Aksa' ya dönük yapılan ihlalleri protesto eden Filistinliler ile İsrail askerleri arasında çıkan olaylarda 3 Filistinli hayatını kaybetmiş, 391 Filistinli de yaralanmıştı. İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü Mescid-i Aksa'da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi öldürmüş, olayda yaralanan 2 İsrail polisinin ise kaldırıldıkları hastanede öldüğünü açıklamıştı. Olayın ardından Mescid-i Aksa'yı ibadete kapatan İsrail güçleri, Harem- i Şerif' in iki kapısını pazar günü açmış, ancak kapılara metal arama dedektörleri yerleştirmişti. İsrail, Mescid-i Aksa'nın kapılarına kurduğu metal dedektörler vasıtasıyla Aksa Vakfı tarafından kontrol edilen Harem- i Şerif'te egemenlik sağlamak istiyor.