KARADAĞ VE SIRBİSTAN İLE AÇILAN O İKİ FASIL

Avrupa Birliği' nin (AB), Balkan ülkeleri Karadağ ile Sırbistan için ikişer yeni faslı görüşmeye açtığı bildirildi.
Lüksemburg' da dün yapılan Hükümetler Arası Katılım Konferansı' nda Avrupa Birliği, Karadağ adına "Malların Serbest Dolaşımı" ile "Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu", Sırbistan için ise "Gümrük Birliği" ile "Fikri Mülkiyet Hukuku" başlıklı konuları açtı.

Konuya dair Karadağ Avrupa İşleri Bakanlığından gelen açıklamada, açılan yeni iki fasıl ile Karadağ' ın Avrupa Birliği' ne katılım müzakerelerinde yeni bir yola başladığını ifade ederek, "Dış İlişkiler" başlıklı konun da kısa bir süre kapatıldığı ifade edildi. Yapılan açıklamada, 5 senbedir devam eden katılım görüşmeleri bağlamında Karadağ' ın 28 fasıl açtığı, bunlardan 3' ünü geçici olarak kapattığı anımsatıldı.

"Gümrük Birliği" ve Fikri Mülkiyet Hukuku" başlıklı iki yeni konu Sırbistan'ın Avrupa Entegrasyonu Bakanı olan Jadranka Joksimovic, bu zamana kadar toplam 10 fasıl açtıklarını hatırlatarak, "Yeni konuların açılması, AB' nin kapılarının Sırbistan' a kapatmadığının göstergesidir." beyanında bulundu..

Katılım müzakerelerine 2012'de başlayan Karadağ ile 2014'te başlayan Sırbistan, AB üyeliğine en yakın iki Balkan ülkesi olarak gösteriliyor.