Myanmar hükümeti tarafından Müslüman azınlık Rohingyalar’a yönelik uygulanan katliamdan Hicret eden 420 bin insan evlerini terk ederek Bangladeş'e sığındı. Bangladeş hükümeti ekonomik sebepleri öne sürerek sınır geçişlerini sınırlandırıyor. Sınırı geçmeyi başaranlar ise Cox’s Bazaar’daki mülteci kamplarında ağır şartlarda yaşam mücadelesi veriyor. Ciddi gıda ve su sıkıntılarının yaşandığı bu kamplarda insanlar, bir avuç su ve bir lokma ekmek için birbirlerini eziyor.


600 Aileye Gıda Malzemesi


Krizin başladığı günden beri bölgede çalışmalarını sürdüren Yardımeli Derneği, bugün Tamfali mülteci kampında Acil Gıda Yardımları Programı kapsamında 600 aileye gıda malzemesi ulaştırdı. Yardımları ulaştıran ekipler, kamplarda izdihamın önüne geçmek için yerel yetkililerle birlikte çalışıyor. Kamplarda ki mülteci sayısının her geçen gün artmasıyla gıda ihtiyacının kritik seviyelere yükseldiğini bildiren bölgedeki Yardımeli Bangladeş Sorumlusu Mehmet Akif Çitil, İnsanlığın Arakanlı mazlumlara ACİL sahip çıkması ve yardımlara devam etmesinin, bölge için hayati önem taşıdığını bildirdi. Yardımeli Derneği Şubat 2017’de Bangladeş Cox’s Bazaar’da hizmete açtığı 1000 kişi kapasiteli Darul Hikme Külliyesi’ni ve açmış olduğu 29 Mescidi ile bölgede yürütülen yardım çalışmalarında merkez olarak kullanıyor.Yardımeli Derneği Hakkında


Dernek 2007 yılında kuruldu, Bakanlar Kurulu Kararı ve Cumhurbaşkanlığının onayı ile 2012 yılında 'Kamu Yararına Çalışan Dernek' Statüsü ‘ne sahip oldu. Uluslararası ‘İnsani Yardım’ üzerine çalışan Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarından biridir.

Dünyanın 45 ülkesinde faaliyet yürüttü. Acil yardımların yanı sıra, okul, hastane, Yetimler Külliyesi gibi kalıcı yardım projeleri de gerçekleştiriyor.