18 Eylül 2019
  • Istanbul 21.11°
  • Ankara 13.89°
  • Izmir 17.22°
İmsak 05:14
Güneş 06:40
Öğle 13:04
İkindi 16:32
Akşam 19:17
Yatsı 20:38
BIST101.447
Dolar5,7068
Euro6,3179
Altın275,4785

Kanarya Adaları'ndaki Yangın Nedeniyle 9 Bin Kişi Tahliye Edildi

İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları’nda Cumartesi gününden bu yana devam eden ve kontrol altına alınamayan yangın nedeniyle 9 bin kişi tahliye edildi.

Kanarya Adaları'ndaki Yangın Nedeniyle 9 Bin Kişi Tahliye Edildi

İspanya’nın güneybatısındaki Kanarya Adaları’nda Cumartesi günü başlayan yanın hala kontrol altına alınmadı. Feci yangında 6 bin hektar alan küle dönerken, 9 bin kişi bölgeden tahliye edildi.

İKİ CEPHEDE ORMANLIK ALANI KAPLADI  

BBC'nin haberine göre, Kanarya Adaları özerk yönetimi yetkilileri, cumartesi günü Büyük Kanarya Adası'nın Tejeda kasabası yakınlarında başlayan ve adanın dağlık bir bölgesinde iki cephede yayılarak ormanlık alanları da kaplayan yangın nedeniyle yaklaşık 9 bin kişinin tahliye edildiğini bildirdi.

YANGINLA MÜCADELEDE 700 KİŞİ GÖREVLENDİRİLDİ  

Konuyla ilgili açıklamada bulunan yetkililer, yer yer 50 metreye kadar yükselen alevlerin 6 bin hektarlık alanı sardığını belirtti.
Durumu, "benzeri görülmemiş bir çevre trajedisi" olarak nitelendiren yetkililer, yüksek sıcaklıklar, sert rüzgarlar ve düşük nem nedeniyle yangınla mücadele çabalarının yetersiz kaldığını kaydetti.

Yetkililer, 14 uçak ve helikopterin katıldığı yangın söndürme çalışmalarında, karada 200'ü ordu mensubu, yaklaşık 700 itfaiyecinin görevlendirildiğini ifade etti.

Yerleşim alanlarına ve turistik noktalara sıçramayan yangının, adanın en eski bazı çam ormanlarına ev sahipliği yapan Tamadaba doğal parkına doğru yayıldığı belirtildi.

YANGINLA İLGİLİ OLARAK 1 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI  

Özerk yönetim hükümeti başkanı Angel Victor Torres, gazetecilere yaptığı açıklamada, yangının henüz kontrol altına alınamadığını ve yangın söndürme çalışmaları için İspanya merkez hükümetinden yardım istendiğini söyledi.

Yetkililer, 10 Ağustos'ta Büyük Kanarya'da çıkan bir başka orman yangınınedeniyle başta Tejada, Artenara ve Galdar olmak üzere 8'den fazla yerleşim yerinde binden fazla kişinin tahliye edildiğini ve bin hektarlık alanın yandığını duyurmuştu.

Bu arada yangının çıkmasına neden olduğu gerekçesiyle bir kişinin gözaltına alındığı bildirilmişti.

Son Dakika Dünya Haberleri için tıklayın

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri