Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, Toronto Belediye Başkanı John Tory’nin de eşlik ettiği Kanada’nın Toronto kentinde tertiplenen iftarda binlerce Kanadalı bir araya geldi.

Toronto belediye merkezinin bahçesinde "Fast in the 6" adı altında organize edilen buluşmada insanlar iftardan saatlerinden önce olmak üzere toplandı. Buluşmada helal et malzemeleri satan bir şirket halka bedelsiz olarak sandviç ve su verirken, bir başka firma da halka mısır dağıttı. Buluşmada Türk vatandaşlarından oluşan bir topluluk, Kanadalı insanlara Türk lokumu ile Türk kahvesi verdi.

MÜSLÜMANLARIN KANADALILARDAN FARKI YOKTUR

Kanada Dışişleri Bakanı Freeland, tören sırasındaki hitabında, Müslümanların dünyada maruz kaldıkları şiddet ve problemlerden bihaber olmadıklarını ifade ederek, "Bizler Kanada’da bütün inançlarla ahenk içerisinde bulunmaya dayalı bir anlayış ve beraberlik içerisinde nefes alıyoruz. Kanada Dışişleri Bakanı olarak, bu toplumsal ahengin oluşmasında payı olan bütün Müslüman insanlarımızın varlığından kıvanç duyuyorum.’’ ifadelerini kullandı.

Freeland, Müslümanlar’ın dünyanın diğer yerlerinde karşılaştıkları sorunların ortaya çıkmasına burada müsamaha gösterilmeyeceğini ifade ederek, Müslümanların diğer Kanadalılar’dan hiçbir ayrımının olmadığını dile getirdi. Konuşmasının sonunda Bakan, “Ramazanınız mübarek olsun” ifadesini dile getirerek halkı selamladı.