Geçtiğimiz çarşamba günü bir organizasyon esnasında Kanada Genel Valisi David Johnston kraliyet protokolünü ihlal etti. Kanada Genel Valisi olan David Johnston, 91 yaşında olan İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth' e merdivenlerden inerken gayri ihtiyari düşmesin diye hamle yapıp dokundu. Protokole göre İngiliz Kraliçesi'ne  dokunmak yasak.

TARTIŞMALARIN FİTİLİNİ DE ATEŞLEMİŞ OLDU

Kanada Genel Valisi David Johnston’ un geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir etkinlik esnasında kraliyet protokolünü ihlal ederek halı kaplı merdivenden inen Kraliçe 2’ nci Elizabeth’e (91) yardım etmek için kolundan tutması tartışma yarattı.

DÜŞMESİNE ENGEL OLMAK ADINA KOLUNDAN TUTARAK DESTEK OLDUM

Hürriyet gazetesinde yer alan haber doğrultusunda İngiliz Kraliçe, Kanada Konfederasyonu’ nun yüz ellinci yıl dönümü sebebi ile Londra’ daki Kanada Evi’ ne gitmişti. Kanada Evi’ nin çıkışında kaydedilen görüntüler çok fazla  tartışma yaratırken Vali David Johnston, halıda bazı küçük tümsekler olduğunu ifade ederek “Herhangi bir takılma olmaması için protokolün ihlal edilmesinin uygun olabileceğini düşündüm” şeklinde savunma yaptı. İngiltere Kraliyet Protokolü, Kraliçe’ ye dokunulmasını kesinlikle yasaklıyor.