Libya'da Kasım 2011'den bu yana tutuklu bulunan Seyfülislam serbest bırakıldı.

Libya'da Kasım 2011 tarihinden beri tutuklu olan devrik lider Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam'ın salıverildiği bilgisi aktarıldı.

Tobruk’da bulunan Temsilciler Meclisi (TM) içerisinde etkinlik gösteren General Halife Hafter kuvvetlerinin idaresindeki Zintan'da hakimiyeti bulunan silahlı örgütlerden "Ebu Bekir es-Sıddık" Tugayı'nın sosyal paylaşım sitesinden sunulan açıklamada, Zintan şehrindeki zindanda Kasım 2011 senesinden beri tutuklu olarak bulundurulan Seyfülislam Kaddafi'nin serbest kaldığı ifade edildi.

Yapılan bildirimde, "eski lider Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam, cuma günü serbest kaldı ve şehri terk etti." İfadelerine yer verildi.

LİBYA BAŞSAVCILIĞI İNCELEME BAŞLATTI

Seyfülislam'ın, Temsilciler Meclisi'nin teşkil ettiği kısa zamanlı hükümet çatısı altında faaliyet gösteren ve geçtiğimiz sene hayata veda eden Adalet eski Bakanı El-Mebruk Karira'dan elde edilen geçmiş mektuplara ve Temsilciler Meclisi’nin çıkardığı genel af kanunundan ileri gelerek salıverildiği ifade edildi.

Ulusal Mutabakat Hükümeti tarafından meseleye dair bir açıklama sunulmuş değil.

Libya Başsavcılığının, 2011 senesinden beri tutuklu olan devrik lider Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam'ın serbest kalmasına dair inceleme yapıldığını dile getirdi.

Libya Başsavcılığı Vekili İbrahim Mesud, sunduğu yazılı metinde, 28 Temmuz 2015'te Libya'nın devrik yöneticisi Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam’a dair ortaya konulan bir mahkeme neticesinin bulunduğunu ve bu karar sebebiyle bahse konu edinilen şahsa yönelik aramalarda bulunulduğunu belirtti.