Japonya, bir asırdır uygulanmakta olan ve yasa hilafındaki insanların senelerdir eleştirilerine sebep olan tartışmalı tecavüz kanununda değişikliğe gitti. Kanun, tecavüzden hüküm giymiş kişilere uygulanan hapis cezalarını ağırlaştırdı. Kanunun yeni haline yapılan eklemeye göre cinsel saldırının kapsamı derinleştirildi ve davaya yönelik süreç sadeleştirildi.

Japonya'da 1907 senesinden bu yana uygulanmakta olan ve tecavüze maruz kalan kişilerin ve yakınlarının eleştirdiği yasada düzenlemeye gidildi.

ERKEKLER DE CİNSEL SALDIRIYA MARUZ KALABİLİR

Milletvekillerinin karar birliği ile tasdik ettiği yasanın güncel haline göre tecavüz suçlularına karşılık uygulanan en hafif hapis suçunu 3 seneden 5 seneye yükseltti.

Yeni kanun cinsel saldırıya maruz kalanların davadan evvel de farklı bir şikâyet dilekçesi istenmesine yönelik uygulamaya da son verildi.

Bahsi geçen yöntem, Japonya'da cinsel saldırı cürümlerinin az miktarda ihbar edilmesinin en mühim sebeplerinden biri olarak addediliyordu.

Kanunda ilk defa yalnızca kadınların değil, erkeklerin de cinsel saldırıya maruz kalabilecekleri görüşü öne sürülerek, yargılamaların bu hususu da içermesine karar verildi. Olabileceği kabul edildi. Yeni yasa sayesinde çocuk istismarı yapan ‘yetişkinlerin’ de yargılanma süreci kolaylaşacak.