Japonya' da tartışmalara sebep olan "bazı suçların planlanmasının bile suç teşkil ettiği" terörle mücadele kanun tasarısı Senato’ dan geçti.

KANUN TASARISI MECLİSTE ONAYLANDI

Japon haber ajansı Kyodo' nun edindiği bilgiler doğrultusunda, Başbakan Şinzo Abe yönetimindeki ortak yönetim hükümeti tarafından meclise beyan edilen kanuni düzenleme Senato' nun onayından geçti.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, medya mensuplarına yaptığı beyanlarda, "İnsanların hayatlarının ve varlıklarının korunması adına kanunu uygun ve faal bir şekilde yürürlüğe koymak istiyoruz." diye belirtti.

OLİMPİYATLAR SEKTEYE UĞRAMASIN DİYE KANUN ÇIKARILDI

Şinzo Abe hükümetinden yapılan beyanda, kanunla bilhassa Tokyo' da düzenlenecek olan  2020 Olimpiyat Oyunları' ndan önce olası terör eylemlerinin önlenmesi hedeflendiği belirtildi.

Yeni kanuna göre, terörist grup veya  organize suç çetesi mensuplarının 277 suçun planlanmasına dönük faaliyetlerde bulunması suç sayılacak.

Kanun, müzik kopyalamak, koruma altındaki ormanlardan mantar toplamak, tüketim vergisi ödemekten kaçınmak, apartmanların inşasını protesto etmek adına oturma eylemi yapmak gibi daha hafif suçların da cezalandırılmasından bahsediyor.

Diğer yandan , 11 Temmuz' da yürürlüğe girmesi planlanan kanuna karşı gelenler, bu kanunun ifade özgürlüğünü kısıtlamak adına kullanılabileceğini savunuyor.