Japonya ve Rusya'dan Kuzey Kore Atağı

Japon lider Shinzo Abe ve Rus lider Putin, Birleşmiş Milletler'in Kuzey Kore'ye dönük müeyyide kararını destekleme hususunda mutabakata vardı.

Japonya ve Rusya'dan Kuzey Kore Atağı

Japonya'nın Başbakanı Shinzo Abe, Rus Lider Putin ile Birleşmiş Milletler’in (BM) Pyongyang yönetiminin nükleer çalışmalarını durdurmasına dönük aldığı müeyyide kararını destekleme hususunda anlaştıklarını ifade etti.

Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi adına Vietnam’ın "Da Dang" şehrinde olan Japon Lider Abe ve Rusya Devlet Başkanı Putin biraraya geldi. İki güçlü lider, Kuzey Kore, ekonomik ilişkiler ve iki ülke arasında ihtilaf hususu olan Kuril adalarıni görüştü.

Görüşmelerin bitmesinden sonra basına demeç veren Japon lider Shinzo Abe, Birleşmiş Milletler'in Pyongyang yönetiminin nükleer denemeleri durdurmasına dönük aldığı müeyyide kararını desteklediklerini, bu hususta Rusya ile müşterek olarak hareket edeceklerini belirtti.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Asya turunun ilk durağı olan Japonya'da Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ile bir görüşmüştü. İki lider, Kuzey Kore'ye uygulanan yaptırımlar için müşterek hareket etme hususunda anlaşmıştı.

Yorum Yaz