Dünyada devasa bir teknolojik atılım süreci söz konusu. Japonya’da bu hususta dünyanın en ileri ülkesi konumunda sayılabilir. Almanya Hannover’da tertiplenen dünyanın en yüksek bilişim sergisi CeBIT 2017’ye kendi başına dâhil olduğu Japonya Başbakanı Shinzo Abe dördüncü sanayi inkılabı sonrasında gerçekleşen yeni süreci Tokyo’da Society 5.0 adıyla duyurdu.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe: “Beşinci devrin başlangıcına tanıklık ediyoruz. Evvelden asla halledilemeyen birtakım problemlere karşı dosdoğru yollar icat ediyoruz. Bu süreç, “Eşyanın İnterneti” ile her şeyin birbiriyle ilintili bulunduğu, teknolojilerin faal istifadeye izin verildiği Society 5.0 süreci.” ifadelerini kullandı.

ROBOT PEPPER

İnsan biçimli robot Pepper el sıkıyor, sohbet ediyor ve çok yakında otellerde resepsiyonist olarak işe başlamak üzere programlanıyor.

Robotun mucidi Yuta Mitsubori teknolojinin insanların mesleki hayatlarını etkilemeyeceğini, kişilerin işsiz kalmasına neden olmayacağını, bilakis insan yaşamını yaşanılabilir kılacağını ifade etti: “Robotların insanların işlerinden olmasına sebep olmayacağını düşünüyorum. Onlar insanlara ihtiyaç olmayan işlerin yerine, insanların daha çok dikkatin lazım olduğu mühim meselelere odaklanabilir. Bizim malzememizin hedefi bu.”