Japonya'da bu sene dünyaya gelen bebek sayısının 1 milyon; hayatını kaybeden insan sayısının ise 1,3 milyon olması nedeniyle nüfus oranındaki en ciddi ve ani azalış gerçekleşti. Bu dramatik düşüşün sebebi Japon uzmanları oldukça düşündürüyor.

Japonya nüfusunda son 117 senenin en dramatik düşüşü kaydedildi.

117 SENENİN EN DRAMATİK DÜŞÜŞÜ

Kyodo gazetesinde bulunan bilgilere göre, hükümetin yürüttüğü araştırmada elde edilen bulgular, 2016 senesinin hem bebek sayısı açısından hem de ölüm oranının fazlalığı açısından en yüksek seneyi teşkil ettiği için, bu iki zıt verinin nüfus yapısındaki sorunları katmerleştirdiği ifade ediliyor.
İncelemedeki bilgilere göre, 2016’da bir evvelki seneye nazaran 28 bin 698 kişilik bir azalış vaki olurken, 976 bin 979 yenidoğan söz konusu idi. Japonya’da nüfus sayımı 1899 senesinden beri yapılıyor ve bu rakam o yıldan bu güne değin en düşük yenidoğan oranını yansıtıyor.

II. DÜNYA SAVAŞINDAN SONRAKİ EN YÜKSEK ÖLÜM ORANI

Dünyaya gelmiş bebek rakamının 1 milyonun altında olduğu Japonya’da vefat eden insan sayısı İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki en fazla sayıyı oluşturuyor: 1 milyon 307 bin 765. Japonya’nın Sağlık Bakanlığı bilgilerinde geçtiğine göre, geçen seneye kıyasla 330 bin 786 kişiden oluşmak üzere daha fazla ölüm oranı söz konusu.

Bu durum neticesinde Japonya’da doğum oranı 0,01 puanlık gerilemeyle 1,44’e düştü.
Doğurganlık oranının da düştüğü ülkenin normal bir nüfus yapısına kavuşması için 2,07’lil bir orana ihtiyacı olduğu planlanıyor.