DailyTimes'da yer verilen habere göre, Su Ürünleri Ajansından yapılan basın açıklamasında kasımda Güney Okyanusu'nda balina avlamak üzere yola koyulan ve 5 gemiden oluşan filodaki 3 geminin sabah saatlerinde Japonya'nın güneyindeki Şimonoseki limanına geldiği ifade edildi.

Gemilerin Antarktika'da en az 300 minke balinasını avladığı kaydedilen açıklamada, "Filonun görevi Antarktika Denizi'ndeki ekolojik sisteme ilişkin araştırma yapmaktır." ifadelerine yer verildi.

''MUHTEŞEM HAYVANLAR GERREKSİZ YERE KURBAN VERİLİYOR''

Diğer yandan çevreciler söz konusu araştırmanın bir kurgu olduğunu, balinaların etleri için avlandığını iddia etti.

Filonun dönüşünde limanda toplanan 200'den fazla kişi arasında bulunan Uluslararası İnsani Toplum Derneği (HSI) Başkan Yardımcısı Kitty Block tarafından okunan bildiride, Japonya'nın güvenilmez bir bilimsellikle balinaları öldürdüğü her yıl, bu muhteşem hayvanlar gereksiz yere kurban veriliyor. Bu bilim adına yapılan yakışıksız bir gaddarlıktır ve buna son verilmelidir." ifadesi kullanıldı.

''GEÇEN SENE TAM 333 BALİNA KATLETTİ''

Deniz Memelileri Araştırma Enstitüsü (ICR), Japon filosunun geçen yıl Antarktika'da 333 balinayı katlettiğini açıklamıştı.

Küresel bilgisayar korsanları grubu "Anonymous", 2015'in sonunda balina avına çıkan Japon gemilerini protesto etmek için Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin resmi internet sitesine saldırı düzenlemişti. Anonymous, saldırıdan birkaç saat önce sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Japon gemilerinin balina avına çıkmasını eleştirmiş ve Abe'nin internet sitesinin çökertileceği tehdidinde bulunmuştu.

Çevreciler ve hayvan hakları eylemcilerinin tüm protestolarına karşın Japonya, Antarktika'daki yıllık balina avını tekrarlama kararı almıştı.

Avustralya'da "Güney Okyanusu Balina Barınağı" olarak koruma alanı ilan edilen bölgede 2015'te avcılık yapan Japon gemisine 1 milyon dolar para cezası vermişti.

 

Kaynak: Sabah