İtalya Başbakanından Çarpıcı Açıklama! Hazır Değildik

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını gibi bütün dünyayı etkileyen bir krize hazırlıklı olmadıklarını ifade etti.

İtalya Başbakanından Çarpıcı Açıklama! Hazır Değildik

Başbakan Conte, 73. Dünya Sağlık Asamblesi’nin video konferans yoluyla yapılan kapanış oturumunda yapmış olduğu açıklamada, ülkesinin, Avrupa’da salgının ilk ciddi şekilde etkilendiği yer olduğunu ifade etti.

Mart başında uygulamaya koydukları sıkı önlemler sayesinde 2 ay sonra bugün gelen verilerin cesaret verici olduğunu işaret eden Conte, "Kabul edelim ki bu kadar büyük bir küresel krize tamamen hazırlıklı değildik. Sonrasında bunu telafi etmek için büyük beceri gösterdik ancak yine burada derslerimizi almamız gerekiyor ve kesinlikle alacak dersimiz var." sözlerine yer verdi.

Conte, "Erken uyarı mekanizmalarını, bilgi alışverişini, uluslararası toplumun salgın hazırlıklarında en iyiyi belirlemek için güçlendirmeliyiz." diye konuştu.

Virüsün, hayatlarını bundan birkaç ay öncesine kadar tahmin edemeyecekleri boyutta değiştirdiğine ifade eden İtalya Başbakanı, Dünya Sağlık Örgütünün rolünün güçlendirilmesi ve daha savunmasız ülkeler için desteğin arttırılması gerektiğinin de işaret etti.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR