Dünya'nın 106 yaşındaki sığınmacısı olan Afgan Bibikhal Uzbek' in iltica istemini İsveç Göçmenlik Bürosu kabul etmedi ve sınır dışı edilmesi yönünde karar kılındı. İsveç devlet radyosu SR' nin yapmılş olduğu haber doğrultusunda, Göçmenlik Bürosu, Batı Görland lokasyonuna bağlı Skaraborg şehrinde  bir yıldır  yaşmakta olan yaşlı kadının iltica istemine olumsuz yanıt vererek, sınır dışı edilmesine karar verdi. 106 yaşındaki sığınmacı Uzbek'in sınır dışı edilme kararına itiraz hakkı mevcuttur açıklaması da yapıldı.


Geçtiğimiz sene 105 yaşındayken yaşanan savaştan dolayı sığınan Afgan kadın Uzbek, ailesi ile illegal yollardan Hırvatistan' a ulaşmıştı. Hırvatistan polisi, Uzbek'in belgelerine baktıkları zaman, yaşlı kadının 105 yaşında olduğunu saptadıklarını açıklamıştı. Yaşlı kadın Hırvatistan' ın ardından ise İsveç' e gelerek sığınma isteminde bulunmuştu.

HABERİ ALINCA BEYİN KANAMASI GEÇİRDİ

Uzbek'in  21 yaşındaki torunu olan Mohammed, nenesinin Göçmen Dairesi' nin almış olduğu karardan dolayı beyin kanaması geçirdiğini ve yatalak kaldığını iddia etti.  Göçmen Dairesi, 106 yaşındaki kör ve yatalak Bibikhal'in bir başka Avrupa ülkesi tarafından kabul etmemesi durumunda Afganistan'a iade edilmesini kararlaştırdı.